Asi všichni víme, že existuje několik typů hasicích přístrojů, z nichž každý je vhodný na jiný druh požáru. Již méně z nás se v nich však s jistotou orientuje a ví, jaký hasicí přístroj v jaké situaci použít. Taková nevědomost může mít ale v případě nouze opravdu fatální následky. Pojďme si proto alespoň ty základní typy hasicích přístrojů představit.
Vodní hasicí přístroj
Hasební látkou v těchto hasicích přístrojích je voda, do které se přidává uhličitan sodný proti zamrznutí. Vodní hasicí přístroje mají nižší účinnost než jiné druhy a jsou vhodné na hašení menších požárů pevných látek. Můžete je tedy využít k hašení dřeva, plastu, papíru, textilu atp.
V žádném případě tento typ hasicího přístroje nepoužívejte k hašení elektronických zařízení pod napětím, ani žádných olejů, tuků či jiných látek, které reagují s vodou.
Práškový hasicí přístroj
Hasicí látkou v těchto hasicích přístrojích je prášek hnaný plynem. Jedná o efektivní hasivo s jednou velkou výhodou – není vodivé. Můžete ho proto použít k hašení elektronických zařízení. Ale pozor – jen, pokud nepřesahují napětí 110 kV. Dále je vhodný také k hašení většiny pevných látek, kapalin a plynů.Nikdy s práškovým hasicím přístrojem nehaste lehké alkalické kovy ani sypké materiály.
Pěnový hasicí přístroj
Je založen na vodní bázi s obsahem pěnidla, které hašený objekt izoluje od okolního vzduchu, čímž plameny spolehlivě zadusí. Je vhodný k hašení pevných látek a kapalin. Jelikož obsahuje vodu, rozhodně s ním nehaste žádná elektronická zařízení. Nepoužívejte ho ani na alkalické kovy, tuky a oleje. Nezapomeňte na povinný servis hasicích přístrojů, který je u těch na vodní bázi nutný každé 3 roky.U ostatních stačí jednou za 5 let.
Sněhový hasicí přístroj
Hasivem sněhového hasicího přístroje je oxid uhličitý, který odejme plamenům přísun kyslíku. Je vhodný k hašení elektronických zařízení, plynů a kapalin. Rozhodně jím nikdy nehaste žádné sypké materiály a alkalické kovy. Vhodný není ani k hašení kuchyňských spotřebičů.
Další typy hasicích přístrojů
Kromě těchto 4 základních typů se můžete setkat ještě s hasicími přístroji plynovými, chemickými nebo speciálními. Ty jsou však méně časté. Prodej hasicích přístrojů probíhá většinou po 1, 2, nebo 6 kilogramech. Čím větší prostor jím potřebujete pokrýt, tím větší hasicí přístroj samozřejmě potřebujete.