Recept na šťastný vztah? Jmenuje se 72 hodin

0
1157

72 hodin je časový údaj, důležitý pro zdravě fungující vztah.

Recept na šťastný, dlouhodobě prosperující vztah, údajně neexistuje. Každý člověk je individuální osobnost, na kterou platí něco jiného. Postup na to, jak se o něj alespoň pokusit, se jmenuje 72 hodin. Už jste o něm slyšeli?

Jedno je jisté. Výměna názorů, občasné hustě v domácnosti, jako i malé Itálie, by neměly vztahu uškodit. Zejména v případě, pokud aplikujete do praxe jednoduché pravidlo. Jmenuje se 72 hodin.

Ať máte jakkoli hezký vztah a s partnerem byste si snesli modré z nebe, jedno je jisté. Hádky ke zdravému vztahu patří, ale samozřejmě i hádat se je umění. Ono ani nezáleží na tom, co je předmětem hádky.

Ať se ve vašem partnerství děje cokoliv, hlavní je nehromadit v sobě negativní emoce a vše si odkomunikovať během následujících tří dní.

malichernosti bokem
Hranice mezi bezvýznamnou hádky a relevantním problémem bývá nebezpečně krátká. Vztahová terapeutka Margot E. Brown publikovala knihu Kickstart Your Relationship Now! Move On or Move Out (Nakopni váš vztah! Obtíže vyřešte, nebo na ně zapomeňte).

V ní zdůrazňuje, že pro řešení jakýchkoli partnerských konfliktů je rozhodujících prvních 72 hodin, to znamená důležitost řešit spory „za tepla“. Je přitom bezpředmětné, zda se jedná o neumyté nádobí, zapomenutí na výročí svatby, flirtování s jinou ženou, mužem nebo nepořádek v koupelně.

Pokud vás něco trápí, ale z jistých důvodů jste se rozhodli o tom mlčet celé tři dny, podle zmíněného pravidla je další postup jasný – hoďte to za hlavu.

FOTOGALERIE
Komunikace je základem každého vztahu
Zdroj: iStockphoto
Margot E. Brown dále tvrdí: „Pokud je to věc, kterou nedokážete či nechcete projít, řešte ji co nejdříve. Debatujte o předmětu hádky, a když diskuse skončí, více ji nevytahujte. Technika 72 hodin je velmi efektivní a jejím cílem je očistit partnerskou komunikaci od vzájemného obviňování se a udělat tím konverzaci plodnější.

Další tvrzení odbornice Brown, které bychom si měli vzít k srdci:

  • „Nejsem zastánkyní toho, aby se věci vytahovali za měsíc či za rok. To může partner opravdu nechápavě dívat, co se vlastně děje, o co vám jde. Staré věci patří do minulosti.“
  • „Jakmile se něco nepříjemného stane, můžete si dopřát chvilku klid, jít bokem, vydýchat se a všechno si promyslet. Je to lepší, abyste neřekli náhodou něco, co vás bude mrzet. „
  • „Pokud pravidlo 72 hodin dodržíte, nemůže se vám stát, že se vaše hádka bude rozrůstat, a vy vlastně nebudete vědět, o čem se hádáte, respektive, kde to celé začalo.“
  • „Ignorovat minulost byste měli i ve svém slovníku. Zapomeňte na věty typu „Vždyť jsem ti to říkala stokrát a opět ti to musím opakovat“. Říkáte spolu teď, v této chvíli, co bylo před časem, není podstatné. „

Při řešení sporů pomohou i tyto nepsaná pravidla

  • Popište partnerovi vaše potřeby. Klidně a srozumitelně pojmenujte, co od vztahu očekáváte.
  • Ne, s partnerem určitě nemusíte ve všem souhlasit. No dejte mu najevo, že jeho slova vnímáte a berete si je k srdci.
  • Vyhněte se vzájemnému osočování. Nevytahujte věci z minulosti a v žádném případě nedebatujte stylem: „Ty si tehdy udělal to a to.“
  • Diskusi ukončete bez zvyšování hlasu, divadelní scény a hlavně bez nadávek. Měla by skončit s jasným závěrem, bez dohadů, nejistoty a rozpory.