Unie vyzývá Británii na dohodu ve stylu Švýcarska při dovozu potravin

0
761

Evropská unie vyzvala Spojené království, aby zvážilo veterinární dohodu s Bruselem ve stylu Švýcarska o dovozu zemědělsko-potravinářských výrobcích s cílem ukončit tzv. válku o párky po brexite, která zasáhla přepravu některých masných výrobků mezi Británií a její provincií Severní Irsko.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Hranice mezi Severním Irskem a Irskem zůstala otevřená
Problém s převozem chlazeného masa zvýšil napětí v souvislosti s realizací tzv. severoirského protokolu.

EU zakazuje dovoz chlazeného, ​​nemraženého masa, jako jsou párky, mleté ​​maso a jiné výrobky, ze třetích zemí.

V rámci dohody mezi Londýnem a Bruselem o obchodu po brexite, zůstala hranice mezi britskou provincií Severní Irsko a sousedním Irskem, členským státem EU, otevřená.

Cílem tohoto kroku bylo chránit tzv. Belfastské dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku, i jednotný trh EU. A vzhledem k tomu, že Severní Irsko uplatňuje pravidla EU týkající se bezpečnosti potravin, dovoz těchto výrobků z Británie by neměl být povolen, dokud nedojde k harmonizaci pravidel.

Ochrannou lhůtu prodloužili
Šestiměsíční ochranná lhůta, která oddálila zákaz dovozu chlazeného masa a na níž se Londýn a Brusel dohodli loni v prosinci, uplynula 30. června.

Obě strany ji minulý týden v poslední chvíli prodloužily o tři měsíce.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, hlavní účastník jednání s Británií po jejím odchodu z bloku, v úterý prohlásil, že pro Brusel je největší výzvou způsob, jak obnovit důvěru a upravit vztahy s Londýnem.

„Budování vzájemné důvěry vyžaduje v první řadě spolupráci a vyhýbání se překvapením,“ uvedl v souvislosti s jednostranným prodloužením ochranné lhůty ze strany Británie pro dovoz některých druhů potravin do své provincie Severní Irsko.

„V reakci na to jsme byli nuceni zahájit řízení o porušení povinnosti (právní kroky). Bez uspokojivých kroků ze strany Spojeného království na nápravu těchto opatření nám nezbude, než tyto právní kroky zintenzivnit, „uvedl na konferenci.

EU se obává nekontrolovaného toku zboží ze Severního Irska na jednotný trh bloku.

Londýn vyzval burst na flexibilitu
Londýn tvrdí, že důležitou součástí brexitu bylo vymanit se zpod pravidel EU, a vyzval Brusel, aby prokázal větší flexibilitu při hledání řešení tohoto problému.

Británie obvinila také EU z příliš formálního právního výkladu severoirského protokolu.

Šefčovič uvedl, že právní kroky týkající se protokolu nejsou preferovanou možností EU a že dohoda o tříměsíčním prodloužení volného pohybu chlazeného masa do provincie signalizuje ochotu bloku najít pragmatické řešení.

Řekl také, že dlouhodobější řešení, jak se vyhnout sanitárním a fytosanitárním (SPS) kontrolám potravinářských výrobků, od živých zvířat po čerstvé maso a rostlinné produkty, by mohla být dohoda podobná té, kterou má EU se Švýcarskem.

Uplatňování evropských pravidel
Pakt s Bernem odstraňuje téměř všechny fyzické kontroly SPS (i když ne kontroly dokladů), a to prostřednictvím dynamického regulačního mechanismu, který vytváří společný veterinární prostor (Common Veterinary Area).

„Mohlo by se to vyjednat velmi rychle a vyřešilo by to hodně obav,“ uvedl Šefčovič. „Pokračování uplatňování evropských pravidel ve Spojeném království (jako za dob jeho členství) odstraní drtivou většinu kontrol v Irském moři a nebude vyžadovat kontroly jinde, řekněme v Severním Irsku,“ konstatoval.

Šefčovič připustil, že si je vědom obav britské vlády z takového řešení, dodal však, že je důležité „nenechat se příliš doběhnout“ obavami ze harmonizace pravidel a předpisů mezi Británií a EU.