Jak předcházet zápachu z úst?

0
1627

Ve vlhkém a teplém prostředí našich úst se neustále tvoří bakterie, které je důležité důkladně odstraňovat. Kromě zdravotních potíží totiž mohou způsobovat i nepříjemný zápach. Dnes vám poradíme, co dělat, jak vzniku podobných obtíží předcházet. Někdy totiž pouze hygiena nestačí …

ustna hygiena
Představte si, že i zápach z úst má svůj odborný název. Jmenuje se halitóza. Převážně bývá dočasnou záležitostí, ale i za poměrně krátkou dobu může způsobit značné problémy. Jak jsme již v úvodu naznačili, hlavním zdrojem zápachu z úst jsou mikroby, bakterie, které pokrývají sliznici a v hojném počtu se usazují na povrchu jazyka.

Příčiny nepříjemných potíží
Jako při všem, mohou být různé: nedostatečná hygiena dutiny ústní, nesprávný jídelníček, zdravotní problémy, kouření, konzumace alkoholu, časté pití silné černé kávy …

nedostatečná hygiena
Podle stomatologů klasické vyčištění zubním kartáčkem a pastou dvakrát denně nestačí. Hlavně večer by mu mělo předcházet vyčištění mezizubních prostor dentální nití nebo speciální mezizubním kartáčkem. Zbytky potravy, které se tam zachycují, totiž obyčejná kartáček nevyčistí, a pak tam vlivem vlhka a tepla podléhají rozkladu. Vznikají bakterie plné kyselin a toxinů, které dráždí dásně. V prostorech mezi dásní a kořenem zubu pak narušují zubní sklovinu, vytvářejí zubní kaz a šíří zápach.

Nejnovější přišli odborníci s teorií, že je třeba čistit i jazyk. Na něm se totiž také tvoří povlak obsahující různé bakterie. Jazyk má tedy čistit jemnou stěrkou nebo tzv. škrabkou na jazyk (dostanete koupit v lékárně).

nesprávný jídelníček
Za nejčastější příčinu, hned po nedostatečné hygieně, se považuje nesprávné stravování. Nevhodná kombinace potravin, které se v žaludku smíchají dohromady a společně tráví může způsobovat šíření nevábné vůně z úst. Příčinou halitózy však může být i přejídání, či naopak diety a zvracení snědené potravy.

Zdravotní problémy
Nepříjemný dech se může vyskytnout i při zdravotních problémech jako zubní kaz, vypadlá plomba, infekce, zánět, poraněné dáseň … Také ho může vyvolat i užívání některých léků (antibiotik, antidepresiv, léků na žaludek při špatném trávení).

prevence
Jak předcházet zápachu z úst? Důkladnou hygienou, používáním ústní vody, zdravým životním stylem bez kouření, správnou výživou, konzumací syrového ovoce a zeleniny, vyhýbání se potravinám, při kterých jste zpozorovali, že u vás vyvolávají takového potíže …

Naše tipy jak si pomoci
každý den snězte jogurt. Pomáhá obnovit příznivé bakterie nejen ve střevech, ale vytváří dobré podmínky i pro zdravou ústní dutinu. Na základě výsledků vědeckého zkoumání bylo zjištění, že kdo zkonzumoval denně jogurt, nejenže se zápach z úst snížil až o 80%, ale také omezila tvorba plaku a zánětu dásní.
dopřejte si více syrového ovoce a zeleniny (zejména jablka, mrkev, celer …)
omezte dráždivé potraviny: cibuli, česnek, zelí, pažitku, kořeněné, mastné, pikantní jídla
pomáhají i bylinky (petrželka, eukalyptus, koriandr, kardamon …)
dodržujte pitný režim. Přísunem obyčejné vody se staráte nejen o čištění ledvin, ale zabraňujete suchu v ústech, pocitu „lepkavého“ jazyka. Navíc nedostatek slin zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.
velmi pomáhá, když si po jídle dutinu ústní vypláchnete čistou nebo ústní vodou
omezte pití silné černé kávy a kouření – působí na dech velmi záporně!
žvýkejte žvýkačky
nezapomínejte, že bez hygieny ústní dutiny to prostě nejde!
Halitóza netřeba podceňovat. Může totiž signalizovat i onemocnění vnitřních orgánů, dýchacího, zažívacího traktu, ledvin nebo dokonce cukrovku, proto v případě dlouhotrvajících potíží navštivte odborníka. Navíc špatný stav ústní dutiny zvyšuje riziko vzniku srdečních, cévních a jiných onemocnění, protože tělo tvoří kompaktní celek a vše se vším souvisí.